Stwórzmy razem Twój wymarzony dom

Firma remontowa Poznań
Firma remontowa Poznań

 


 

Jak odnowić boazerię?

Przedpotopowa aranżacja wnętrz

Nasze wnętrza mieszkań wciąż noszą ślady minionej epoki, w której królowała drewniana boazeria. Patrząc na nią dziś, trudno uwierzyć, że kiedyś wprawiała w zachwyt. Pociemniałe od wieloletniej ekspozycji na promienie słoneczne, poprzecierane i zarysowane listwy sprawiają, że nasz dom nie jest już przyjazny, a przebywanie w nim wprawia w zły nastrój. Niewątpliwie ten sposób wykończenia wnętrz przeszedł do lamusa. Niemniej jednak jest to materiał, który w świecie przesiąkniętym technologią pozwala odzyskać chociaż minimalny kontakt z naturą, a wraz z nim wprowadza trochę harmonii.

Więc w końcu jak odnowić boazerię?

Na szczęście istnieją sposoby przywrócenia boazerii utraconego blasku. Najważniejszą decyzją jednak dla nas w tej chwili jest określenie w jaki sposób chcielibyśmy, aby drewno wyglądało po odświeżeniu. Wybór ten będzie determinował kolejne kroki naszej pracy. Możemy postawić na tradycję czyli zachować kolor drewna lub szukać inspiracji w tym co oferują skandynawskie wnętrza i nadać boazerii kolor kryjący całkowicie lub częściowo.

Czym pomalować boazerię
Czym pomalować boazerię

Tradycyjna renowacja boazerii

Jeśli wybierzemy te rozwiązanie, musimy liczyć się z tym, że jest to najbardziej czasochłonna metoda. Uzyskanie naturalnego koloru drewna wiąże się z całkowitym zeszlifowaniem za pomocą szlifierki oscylacyjnej poprzedniej warstwy kryjącej. Trzeba zadbać o bardzo dokładne szlifowanie, szczególnie w narożnikach, bo wszelkie niedoróbki będą wyraźnie odznaczać się po ponownym lakierowaniu. Po tej czynności odkurzamy dokładnie powierzchnię z wszelkich pyłów. Teraz możemy przystąpić do kolejnego etapu. Jeśli chcemy, żeby drewno na długo zachowało swój wygląd, musimy je najpierw pokryć specjalną emulsją, która zabezpiecza materiał przed ciemnieniem. Ostatni etap to ponowne rozprowadzenie za pomocą pędzla lakieru bezbarwnego, który utworzy twardą powłokę. Jeśli chodzi o połysk to dziś dostępne są lakiery matowe, półmatowe lub błyszcząca więc każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Skandynawski styl

Drugi i trzeci wariant można rozpocząć tak samo jak wyżej, czyli pozbywając się wcześniejszej warstwy. Prostszym i szybszym rozwiązaniem jednak, będzie użycie specjalnego gruntu przyczepnościowego. Użycie go jest konieczne ze względu na to, że położenie jakiejkolwiek farby bezpośrednio na lakier może nie dać wystarczającej przyczepności do starej warstwy. Łatwo wtedy o odpryski i powstanie tzw. pajączków na powłoce. Zanim zdecydujemy się na użycie tego gruntu należy ocenić stan lakieru, który w większości przypadków pozwala na jego użycie. Na tak przygotowane podłoże możemy już nanieść zaplanowany kolor. Minimum dwie warstwy dają zadowalający efekt, a do zapewnień producentów o kryciu za jednym razem, należy podchodzić ze sporą rezerwą. Trzeba również na tym etapie prac pamiętać, żeby malować listwy po całości. Pozostawienie niedomalowanej części na dłuższą chwilę może spowodować później różnicę w kolorze, szczególnie widoczną przy użyciu bejc.

Czym pomalować boazerię
Czym pomalować boazerię
Czym pomalować boazerię
Czym pomalować boazerię

Czym pomalować boazerię?

Farba transparentna, czyli lazura lub lakierobejca zmieni kolor boazerii jednak nadal pozostawi wyraźny ślad słojów i sęków. Emalia do drewna utworzy całkowicie kryjącą powłokę malarską. Można też zastosować zwykłe farby do ścian jednak efekt uzyskany przy wykorzystaniu emalii jest znacznie lepszy ze względów estetycznych chociaż wiele zależy od gustu inwestora. Warto więc zrobić małą próbę i zdecydować samemu. Dodatkowym problemem, który wychodzi na jaw po odmalowaniu boazerii, to uwidocznienie wszystkich szczelin między listwami. Z pomocą przychodzi akryl malarski czyli elastyczny uszczelniacz budowlany, który po wyschnięciu (minimum kilka godzin) można malować. Wierzę, że końcowy efekt zadowoli wszystkich.

Sprawdzone w praktyce

Podane wyżej sposoby nasza firma testowała wielokrotnie. Podczas prac, w których odświeżaliśmy boazerię emalią lub też podczas malowania boazerii w Skandynawii. Proszę zapoznać się z tymi galeriami aby samemu ocenić, czy warto dać swojej boazerii drugą szansę. Zapraszam również do kontaktu pod info@unikatdom.pl wszystkich, którzy uważają, że treść powyższego artykuły jest niepełna i chcą uzyskać więcej informacji bądź też chcą zaoferować przydatne sugestie. Jeśli uważasz, że tekst okazał się przydatny polub go na górze strony lub udostępnij innym.

 


 

UNIKATDOM Firma remontowa Poznań i okolice (Biedrusko, Chludowo, Czerwonak, Kiciń, Komorniki, Luboń, Suchy Las, Plewiska, Przeźmierowo, Rokietnica, Swadzim, Swarzędz, Tarnowo Podgórne, Złotniki, Złotkowo). Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 unikatdom.pl

 

Znajdź nas na:

 

Firma remontowa Poznań
UNIKATDOM
w Google+